06 12 2008

DOĞRU FİDAN SEÇİMİ

Değerli Ziyaretçilerim,
Bloguma giriş yaparak misafir olduğunuz ve çok değerli zamanınızı benim yazılarımı okuyarak geçirdiğiniz için sizlere çok teşekkür ederim.  Umarım ki sizlere yardımcı olabilirim.
Bildiğiniz gibi sonbaharın bitimi ve kış aylarının gelmesi ile birlikte fidanların söküm, taşıma, muhafaza ve dikim işlerinin  yapılabileceği en iyi zamanlar içindeyiz.          Bu nedenle sizlere bahçeniz için fidan almaya gittiğinizde dikkat etmeniz gereken konuları dilim döndüğünce anlatacağım. 
Daha önceki yazılarım da fidan dikilecek arazinin hazırlanması ve işaretlenmesi işleri yapıldıktan ve hangi cins fidanın nereye dikileceği bir kağıt üzerinde işaretlndikten sonra alacağınız fidan saylarıda ortaya çıkmış olduğunu düşünüyorum.

İYİ BİR FİDANIN ÖZELLİKLERİ :

a) Kök boğazından başlayarak dallarına kadar temiz düzgün, yarasız ve kabuğu kalkmış olmamalı ve dallarının canlılığı gözle görülebilmeli, kesildiğinde yaş olduğu tespit edilmelidir.
b) Köklerine baktığınızda bol miktar da ince saçak kökler bulunmalı kazık köklerinin yani kallınlaşmış  köklerinin kırık ve yaralı olmamlıdır.
c) Fidanın aşı boğazı iyice kapanmış ve herhangibir çürüme vs olmamalıdır.
d) Gövdenin çok kalın olmaması ama buna karşılık uzun dallara sahip olması 
   gerekir. Kalın gövdeli artık fidandan çok ağaç olmuş fidana rağbet etmeyiniz.
   Çünkü onun dikildiğinde tutmama riski vardır.

SERTİFİKALI FİDANLAR ve ÜRÜN:
Bildiğiniz gibi fidan üretimi ve satışı yapan küçük büyük  yüzlerce firma ve işletme bulunmaktadır. Bunların bir çoğu salt para kazanmak amacıyla üretim yapan ve hiç bir sertifika ve fidan kalitesine önem vermeksizin pazara sunacağı fidan sayısına odaklanmış olarak çalışmakta olanlardır. (Bilimsel çalışan firmaları tenzih ederim)

Bir başka gurup firma da tüm bilimsel ve teknik metodları kullanarak  ürettiği fidanların  en kısa zamanda  en yüksek  verim kapasitesine ulaşacak fidan üretimi yapmakta ve ürettiği fidanlara ait kalitesi onaylanmış belgeler veren firmalardır.

Bu nedenle ben sizlerden özellikle modern ve bilimsel yöntemler ile üretilmiş fidanları almanızı önermek isterim.  Belki ilk kuruluş maliyetiniz bir miktar artacak ama bu günkü bu kayıp ilk verim döneminde kesinlikle kapanacağına emin olabilirsiniz. Bilimsel ve teknik üretilmeyen ir fidan 2. 3 yılında ürün verirken sertifikalı fidan 2. yılında meyveye durmakta ve siz bir yıl önde ve diğerlerinin 2 katı oranda ürün almaktasınız. Böyle bir durumu başlangıçta görmenizi ve kuruluş maliyetleri için  ya kandinizi biraz daha zorlamalı, ya da fidan sayınızı bir miktar azlatarak sertifikalı ürün almalısınız. DİYE DÜŞÜNÜYORUM VE ÖNERİYORUM

2938
0
0
Yorum Yaz